KlimatyzatorKlimatyzacja – proces alternacji powietrza w pomieszczeniu, posiadający na celem utrzymywanie zadanych warunkó w klimatycznych, czy odpowiedniego aspektu temperatur plus wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki aż do pracy plus funkcjonowania ludzkiej.

Klimatyzator - narzędzie do chłodzenia pomieszczenia.

Odkłada się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwaj ostatnie zaopatrzone w wentylator). Wentylator radialny wymusza krążenie powietrza na parowniku pomieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Atmosfera z pokoju ochładza się na parowniku oddając radośnie czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, któ ry wiruje w obiegu przyjętym. Następnie faktor pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura) plus jest przetłoczony do skraplacza któ ry znajduje się poza (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu serdecznie z czynnika zostaje odsunięte do powietrza zewnętrznego, trunek skrapla się i przybywa cieczą (nadal pod wszechstronnym ciśnieniem). Płyn dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie znajduje się dławiona - zostaje zmniejszone jej przymus i co za tymże idzie wysoka temperatura. Schłodzony pierwiastek w przytomności cieczy znowuż zostaje niezaniesiony na parownik, gdzie się ogrzewa odkąd powietrza w pomieszczeniu i dodatkowo przechodzi w stan lotny.

Klimatyzatory dane w klucze sterowania mają możliwość utrzymywać notoryczną, zadaną temperaturę w mieszkaniu oraz (w niewielkim zakresie) ró wnież wilgotność powietrza.

Klimatyzatory dzielimy z przyczyny na osobnik montażu:

- tursko małe
- podstropowe oznacza to przypodłogowe (stojące)
- kasetonowe
- kanałowe